„Město s dvanácti a jedním pramenem“
Za své jméno vděčí Karlu IV.
Podle pověsti, která se traduje, vzniklo město zásluhou Karla IV., který při projížďce okolními lesy narazil na vyvěrající prameny a lokalitu původně nazval Horké lázně u Lokte. Později bylo místo přejmenováno na Karlovy Vary a v roce 1370 mu byly uděleny městská práva. Tradici mají lázně dlouhou, ale s ohledem na povodně a rozsáhlý požár se mnoho původních budov nezachovalo. Nezapomenutelnou tvář město dostalo koncem 19. století kvůli oblibě lázní movitou vysokou šlechtou. V té době byly postaveny ikonické stavby, jako je Grandhotel Pupp, Císařské lázně či Vřídelní Kolonáda. Na začátku 20. století byly lázně již dostupnější i pro širší skupinu obyvatel a účinky místních pramenů mohli začít využívat i osoby, které je skutečně potřebovali k léčbě nemocí při lázeňských pobytech.
Léčivé prameny na každém kroku
Po dlouhých 650 let zůstalo složení všech 12 léčivých pramenů neměnné, liší se pouze zastoupením stopových prvků, teplotou vody a dále množstvím CO2. V letech se místním lékařům podařilo vyladit správné využívání jednotlivých pramenů pro různé typy onemocnění a léčby. Léčivé účinky lze efektivně využít při nemocech trávicího ústrojí, onemocněních jater a žlučníku, léčbě cukrovky, či pohybového ústrojí. Lázeňské pobyty v Karlových Varech jsou proto vyhlášené vzhledem k jejich dobrým výsledkům. Samotné pití pramenů má kromě léčivých aspektů i rekreační, jelikož pití je pro každého zážitkem. Vyvěrající vody jsou umístěny na historické kolonádě či v lázeňských pavilonech. Pitné kúry jsou prospěšně, ale i tak je potřeba ctít základní doporučované pravidla. Voda se čepuje do pohárků a pije při pomalé chůzi. V průběhu 3 – 10 minut by se mělo vypít cca. 2 dcl vody a poté si dát 10 minutovou přestávku. Tím se docílí nejlepšího účinku. Většina hostů lázní ráda ochutnává i 13. pramen, místní Becherovku a pro tu můžeme doporučit, pijte ji s mírou.
Vary nejsou pouze pro movité
Pokud jste v posledních letech neměli možnost navštívit Karlovy Vary, určitě je ve Vás stále zakořeněn názor, že Vary jsou pouze pro bohaté. Nicméně ono tomu skutečně tak již není. Pryč jsou doby, kdy před češtinou převládaly hlavně ruské či německé nápisy. Hoteliéři i místní obchodníci již zdraví automaticky v češtině a jak ceny služeb, tak ubytování jsou přijatelné. I přes přímé letecké spojení již nejsou Vary pouze doménou Rusů a proto se nebojte lázně navštívit. Lázeňské hotely nenabízí pouze týdenní léčebné pobyty jako tomu bylo dříve, ale v nabídce všech jsou i krátší víkendové pobyty či přímo pobyty pro seniory na 4 – 5 dní.
Procházky, sport, kultura, to vše zde naleznete
Historická promenáda od Grandhotelu Pupp až k hotelu Thermal kopíruje řeku Teplou. Pokud po ní jdete prvně, je skoro povinností zastavit se v budově hlavního vřídla a dále se projít po Tržní a Mlýnské kolonádě. Ti, kteří se jedou léčit na lázeňský pobyt a jsou milovníky golfu, mají na seznamu aktivit určitě i návštěvu prvního golfového hřiště v republice, které se nachází na kraji města. Kultura je v lázních také hojně zastoupena. Denně se na kolonádě odehrávají koncerty, ať už organizované, tak pouličních umělců. Společenské akce a představení jsou zde velmi časté. No, a když se řeknou Vary, tak se všem vybaví mezinárodní filmový festival, který se koná každoročně na přelomu června a července. Pokud se chcete do Varů podívat právě v tomto termínu, určitě je dobré se poohlédnout po ubytování již v lednu.